Zimowisko Linuksowe TLUG 11-13 marca 2016

Agenda

piątek, 11 marca
17:00 Rejestracja uczestników
18:00 Jak wytresować Dockera
Łukasz Wrona (wykład sponsorowany przez Dynatrace)
Niewiele technologii zrewolucjonizowało przemysł IT w tak krótkim czasie, jak otwarte oprogramowanie Docker. W ramach wystąpienia poznamy podstawy funkcjonowania tej platformy. Następnie zastanowimy się, jak możemy doglądać kontenery w zakresie własnym oraz przyjrzymy się wiodącemu oprogramowania z dziedziny ich monitorowania – Ruxit.
19:00 Owocowe Pi w twojej serwerowni
Cyryl Sochacki
Komputerki pokroju Raspberry Pi, Banana Pi, Orange Pi itd. Sprawdzają się bardzo dobrze jako tanie zamienniki drogich gotowych urządzeń m.in. Serial Terminal Server. Za pomocą tych owoców można zbudować również stację badającą klimat znajdujący się w serwerowni lub w węźle sieciowym. Możliwości nie kończą się tylko na przedstawionych dwóch przykładach. O tych i o innych rozwiązaniach opowiem podczas godzinnej prelekcji.
20:00 kolacja
21:00 retro-party (retro computing, demoscena, gry)
sobota, 12 marca
09:00 śniadanie
10:00 Linux on Demand - Linux na 5 minut, czyli o chmurze i automatyzacji Zbuduj robota (warsztat)
Michał Smereczyński Cyryl Sochacki
Kilka ciekawych przykładów wykorzystania chmury do wykonywania "dorywczych" zadań z użyciem systemu Linux. Linux On Demand, czy jak kto woli Linux as a Service, to krótka opowieść o automatyzacji (Ansible), o zmianie nawyków rozliczeniowych i o tym jak Sysadmin staje się DevOpsem. Na warsztatach dowiecie się jak obsługiwać Banana Pro, Raspberry Pi oraz Arduino pod kątem budowy robotów, a następnie przystąpimy do budowy robotów, które potem trzeba będzie nauczyć aby potrafiły przejechać wyznaczony tor.
11:00 Będzie teraz responsywnie, fajnie, szybko
Zbigniew 'zibi' Jarosik
Jak optymalizować przechowywanie danych aby nie zrobić sobie krzywdy.
12:00 Know your tools: DRBD
Dariusz Puchalak
DRBD - czyli jak prosto i efektywnie zwiększyć dostępność podsystemu dyskowego. DRBD to taki odpowiednik RAID-1 działający poprzez sieć TCP/IP. Omówię i zademonstruję jak wykorzystać DRBD do tworzenia klastra dockera działającego na 2 maszynach w trybie active-active bez potrzeby użycia macierzy dyskowej. Omówię scenariusze wykorzystania DRBD do replikacji trójstronnej (w celach disaster recovery, backup), replikacja poprzez łącza WAN, oraz replikacji "truck based".
13:00 Koszmar z ulicy systemd
Krzysztof Staniorowski
Względnie lakoniczne wyjaśnienie dlaczego systemd to nie jest najlepszy pomysł.
14:00 obiad
15:00 Jeden Linux na różnych platformach sprzętowych Druk 3D - co warto wiedzieć i dlaczego (warsztat)
Jacek Danecki, Kamil Danecki Paweł Janusz Dobrowolski
W prezentacji przedstawimy jak można przygotować i uruchomić Linuksa na różnych platformach: laptop (x86/x86_64), netbook (arm), tablet (arm/x86/x86_64), Raspberry Pi, telefon (arm). Mogę poprowadzić warsztaty z druku 3d, tak samo jak i wykład. Osoby posiadające drukarki mogą być zainteresowane warsztatami jak i osoby chcące się zaopatrzyć w taką drukarkę.
16:00 Kontenery na Kubernetes
Radosław Pieczonka
Docker to aktualnie gorący temat. Ale gdy już ma się tą pierwszą aplikację w kontenerze, trzeba posadzić ją w jakimś w miarę przyjaznym środowisku. A do tego jeszcze skleić z masą innych elementów jak np. service autodiscovery. Można zacząć tworzyć coś swojego, można pójść w np. Docker Swarm'a, a można sięgnąć po Kubernetes. Z czym się to w ogóle je i o co w tym chodzi? Czy/dlaczego warto?
17:00 Google Fusion Tables: jak w 120 minut zostać specjalistą od (przestrzennej) wizualizacji danych
Tomasz Przechlewski
Wprowadzenie do GFT ilustrowane przykładem dotyczącym wyborów parlamentarnych 2015
18:00 kolacja
19:00 Dlaczego normalne dystrybucje nie obsługują R/Pi Nauka w służbie sysadmina, czyli NixOS (warsztat)
Marcin Juszkiewicz Mariusz Gliwiński
Świat ARM pełen jest różnego rodzaju devboardów. Jedne są wspierane w normalnych dystrybucjach (Debian, Fedora) a inne nie. Rodzi to częste pytania od użytkowników jednakże częstokroć uzyskane odpowiedzi nie są zrozumiałe. Czy korzystałeś może kiedyś z narzędzi typu Puppet, Ansible lub Chef? Jeśli tak, to chciałbym przedstawić rozwiązanie, przy którym wyglądają one jak lepianki przy drapaczach chmur. Jeżeli jednak nie używałeś tego typu narzędzi, to dowiesz się na własnej skórze co czuł bohater Matriksa po wyborze czerwonej pigułki.
20:00 Not just for lulz
Marcin Stępnicki
Przegląd najciekawszych incydentów związanych z bezpieczeństwem. W tym roku chciałbym przedstawić głównie niemal niewykrywalne ataki "fizyczne" na sprzęt oraz firmware - ale nie tylko, będzie również coś dla klasycznych włamywaczy.
21:00 ognisko + retro-party
niedziela, 13 marca
09:00 śniadanie
10:00 Interfejs jako konwersacja
Łukasz Lipski
Interakcja często ujmowana jest w kategoriach rozmowy, rzadko jednak odbywa się z użyciem mechanizmów naturalnego języka. Chciałbym przedstawić momenty, kiedy tak było, miejsca, gdzie tak jest i pokazać gdzie być tak może. Technicznie, chciałbym pokazać implementację prostego parsera zdań naturalnego języka, skupiając się na trudnościach z tym związanych i zastosowaniu w interakcji z powłoką.
11:00 Home, Smart Home
Tomasz Torcz
Coraz częściej w ofertach nieruchomości można znaleźć określenie ”Smart Home”. Jak dom może być sprytny? Jak może nam pomóc na co dzień? I jak zaszczepić naszemu domostwu spryt, oczywiście używając Linuksa.
11:45 Wolność, po co wam wolność?
Katarzyna Gotlin, Piotr Kubaj
Opowiemy o całkowicie wolnych komputerach, serwerach i routerach. Zobaczycie używane przez nas rozwiązania. Pokażemy też jak instalowaliśmy Libreboota z poziomu sprzętowego.
12:35 Free Striptease czyli rozbieramy GNU/Linuxa
Aleksander Baranowski, Cezary Drak, Jakub Olczyk
Czy stworzenie własnej dystrybucji Linuxa jest takie trudne, tak naprawdę każdy z nas może samodzielnie stworzyć Linuxa na własne potrzeby. Omówimy najważniejsze procesy oraz etapy tworzenia i zarządzania systemem. W trakcie wykładu zostanie przedstawiona także historia projektu GNU w kontekście rozwoju GNU/Linuxa. Uczestniczy wykładu zobaczą także jak wgrać Linuxa na goły sprzęt.
14:05 obiad